Sztuczne:
Pojęciem okleiny sztucznej określa się wszystkie arkuszowe produkty z tworzyw sztucznych, które naklejane lub naprasowywane na płaskie powierzchnie tworzyw drzewnych lub drewnopodobnych w celu imitacji lub zastąpienia oklein drewnianych – naturalnych.
Asortyment oklein sztucznych jest bardzo szeroki co jest spowodowane z jednej strony coraz większym deficytem oklein drewnianych, a z drugiej strony właściwościami oklein sztucznych, które w coraz większym stopniu w stosunku do oklein drewnianych, są w stanie spełnić wymagania użytkowe.
Okleina 3D: Charakteryzuje się przede wszystkim przestrzenny charakter i uwypuklenia, które nie tylko efektownie wyglądają, ale też są odporne na zabrudzenia – nie widać na niej śladów palców. Do złudzenia przypomina ona naturalne drewno, a przy tym jest niezwykle wytrzymała i dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.
Okleina CPL: (Czyli Eco-fornir). Jest wykorzystywana nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też w budynkach użyteczności publicznej ze względu na zwiększoną odporność na uszkodzenia. Wykonana jest z kilku warstw impregnowanych papierów poddanych działaniu wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Całość zabezpieczona jest odpowiednim lakierem, który chroni przed promieniami UV i ścieraniem się podczas codziennego użytkowania.
Naturalne:
Fornir: często określa się go jako okleinę naturalną. Otrzymywany jest w wyniku skrawania drewna o dużych średnicach na cienkie płaty o grubościach 0,1–0,5 mm. Drzwi fornirowane są łudząco podobne do tych z naturalnego drewna i dla laika odróżnienie jednych od drugich nie jest łatwe. Fornir zapewnia ponadprzeciętną estetykę skrzydła i szlachetny charakter uzyskany dzięki niepowtarzalności słojów. Cechuje się większą wytrzymałością niż okleina sztuczna, ale jest droższy w zakupie.